3. júla 1994 | Najväčšie víťazstvo Rumunska

1994

Je to tu jednoduché. Ak sa pýtate, čo bolo najväčším víťazstvom všetkých čias, odpoveď je jedna. Nemôžete urobiť ani prieskum. 3-2 s Argentínou je najdôležitejšie víťazstvo, „najúžasnejšie“, s bezkonkurenčnými emóciami.

Väčšia Argentína. Kto to bol?

Argentína bola vo chvíli milosti. Argentínsky šampión v roku 1986 sa vyhlásil za nespokojný „iba“ so striebrom z roku 1990 a do USA prišiel so zdanlivo lepšou generáciou ako tá z talianskeho svetového pohára. Argentínou otriasol jeden okamih. Ale zlé. 0-5 s Kolumbiou v presilovke, ktorá ju poslala na hrádzu, aby stihla svetový pohár. Ale aj v prípravných zápasoch v roku 1986 sa Argentína kvalifikovala dve minúty pred koncom, takže ...

To, že 0: 5 s Kolumbiou (keď Pele povedal, že na talianskych majstrovstvách sveta staví o Kolumbiu) posilnilo Argentínu, pretože tréner odvolal Maradonu do skupiny. Bolo to rozhodnutie prijaté skôr argentínskou federáciou. Maradona hrával v posledných rokoch malý futbal. Pre kokaín bol suspendovaný na jeden rok a 3 mesiace a v sezóne 1993-94 odohral iba pár zápasov. Maradona, ktorý bol odvolaný do národného tímu, schudol cez 15 kilogramov, aby čelil majstrovstvám sveta.

Začalo sa to perfektne, gólom pri víťazstve 4: 0 s Gréckom a rozhodujúcim pri víťazstve 2: 1 s Nigériou.
Po tomto zápase bol Maradona pozitívny a pred celým svetom kričal, že sa stal obeťou prezidenta FIFA, Brazílčana Havelangea, ktorý by sa bál konkurencie, ktorú by Argentína mohla Brazílii urobiť.

Bez neho Argentína podľahla Bulharsku a prehrala skupinu. Caniggia sa zranila v Bulharsku a tiež zo systému vyskočila.

Najobrannejší štátny príslušník Rumunska.

Iordănescu mal ďalší problém. Răducioiu dostal v poslednom zápase skupiny žltú kartu a bol vylúčený. Neprijal nijakých útočníkov. Doma nechal Lăcătuș a Craioveanu a v skupine boli iba mladý Viorel Moldovan a Marian Ivan.

Iordănescu umiestnil Mihaliho na miesto Răducioiu, takže pred Prunea bolo 5 obrancov: Petrescu, Prodan, Belodedici, Mihali a Selymes. V strede boli Lupescu a Popescu ako skrinky, vľavo Dorinel Munteanu a Hagi ... všade. Ilie Dumitrescu sa stal útočníkom v tomto zápase, ktorý bol pre neho zápasom na celý život.

Začnite horúce pri 45 stupňoch.

Naplánovaný na 13:30 miestneho času, zápas uvaril futbalistov, ktorí v tomto zápase schudli 3 - 4 kilogramy. Uplynulo iba 10 minút a Ilie Dumitrescu otvoril skóre uhlovou strelou z priameho kopu, ktorý oklamal brankára Islasa, ktorý čakal na center. Klamať sa dala aj americká televízia, ktorá v popredí ukázala Hagiho. Z tohto uhla mohol skórovať iba on. Ale mali Eliášove narodeniny ...

O 3 minúty sa Prodan zbavil Batistuta a fauloval ho v šestnástke. Batistuta sa vypomstil a skóroval z penalty. Pre mnohých vyzeralo Rumunsko dravo, ale z Hagiho prihrávky vyťažil perfektnú lekciu z protiútoku gólom Ilieho Dumitresca. Bola to iba 18. minúta a skóre bolo 2-1.

Protiútok z druhého polčasu viedol k prihrávke Ilieho Dumitresca na Hagiho: 3: 1! NE nepredstaviteľné! Rumunsko viedlo s rovnakým skóre, s akým zvíťazilo nad Kolumbiou.

Zdalo sa, že sa Argentínčania zbláznili, ale Prunea urobil v bránke zázraky a hypnotizoval argentínskych útočníkov. Iba štvrťhodinu pred koncom sa Prunea poddala. Svetová dvojka z roku 1990, Balbo, vyrovnala.
Nasledovali chvíle, keď rumunskí fanúšikovia ledva dýchali. Argentína útočila na každom kroku. Iordănescu dokázal, že dokáže vytvoriť ešte defenzívnejší tím ako ten úvodný. Vyradil jediných ofenzívnych hráčov Hagiho a Ilie Dumitrescu a do boja poslal dvoch defenzívnych hráčov: Gâlcă a Papură. Zákopy vykopané Iordănescom boli úspešné, Argentína si nenašla miesto a Rumunsko zvíťazilo 3: 2.

americký sen

Bolo to ôsme finále snov, ďalší zápas, v ktorom sa fanúšikovia vyliečili z nahromadeného stresu len tým, že vyšli na ulicu viac kričať ako spievať za národný tím. Najoptimistickejší dokonca dúfali v titul majstra sveta. Semifinále bolo blízko. Rumunsko poznalo svojho súpera vo štvrťfinále, bolo ním Švédsko, ale po víťazstvách s Kolumbiou, americkým hostiteľom a Argentínou ich už Švédi nevystrašili, najmä preto, že sa do skupiny vráti Răducioiu. Rumunsko opustilo štadión Rose Bowl na okraji Los Angeles, kde vyhralo všetky 3 zápasy. Hráči sľúbili návrat. Naplánované tam bolo aj semifinále, veľké finále a malé finále. Bolo treba urobiť ešte jeden krok - víťazstvo so Švédskom vo štvrťfinále. Všetko sa dalo.

#FluierFinal, Rumunsko - Argentína 3: 2, 3. júla 1994, Pasadena.