Moldavci, šiesta prehra v presilovke. Trikolóry na ľavom brehu rieky Prut sú najslabšie v skupine G prípravného zápasu na Euro 2016

Autor: ValentinBuda/Dátum uverejnenia: 09-09-2015 18:09

kvalifikačná kampaň

Naj katastrofálnejšia kvalifikačná kampaň v histórii moldavského futbalu pokračovala v utorok večer ďalšou prehrou pred národným tímom z Čiernej Hory priamo v Kišiňove. Šanca futbalistov Bessarabian vyhnúť sa poslednému miestu v poradí skupiny na konci prípravného zápasu je teda takmer rovná 0, vzhľadom na to, že sa v posledných dvoch zápasoch stretnú s tímami súperiacimi o 2. miesto v skupine, Ruskom a Švédskom, čo je pozícia zabezpečujúca priamu kvalifikáciu na záverečnom turnaji vo Francúzsku.

Moldavsko nikdy nebolo futbalovou silou, ale každá účasť tímu trikolóry v prípravných zápasoch hlavných súťaží kráľovského športu bola dôstojná a prinajmenšom čestná. Posledná kampaň, kvalifikačná kampaň na Euro 2016, bola v rozpore s týmto pravidlom, náš národný tím sa ukázal ako šelma boja v kvalifikačnej skupine. Jedinou polovičnou výnimkou bola zázračná remíza v Moskve, tento výsledok však pochovala hanba utrpená priamo pred publikom na Zimbru, pri porážke s amatérmi z Lichtenštajnska. Minulotýždňová dvojka opäť potvrdila, že za súčasných podmienok nemôže moldavský futbal ašpirovať na vyššie miesto ako v okolí málo rozvinutého športu s guľatou loptou.

Pre nás príliš čierna hora

Po 8 zápasoch bez víťazstva, respektíve šiestich prehrách, z toho 4 na domácej pôde, našlo asi 5 000 fanúšikov silu zaujať svoje miesto na tribúnach Zimbru arény v hlavnom meste, aby videli nový pokus trikolóry zmyť poníženie z predchádzajúcich hier . Nádej, že tesný výsledok bol dosiahnutý o 3 dni skôr, prehra na hranici pred najsilnejším tímom skupiny, Rakúskom, svitla na začiatku zápasu s Čiernou Horou v dušiach trikolórových mybicídov. Ale nebolo to tak. Od prvých fáz hry brali moldavskí futbalisti vážne svoju známu úlohu, míľniky v ceste súperom, ktorí boli od začiatku jasnejší, rýchlejší, technickejší a aj keď už pre nich neexistovali. výsledok bez výsledku, viac túžiaci po víťazstve.

Až do 9. minúty, keď prišiel prvý gól Čiernohorcov, boli logicky tými, ktorí vo všetkých kapitolách hry dominovali hostia. úspech bývalých Juhoslovanov sa dostavil na konci fázy, v ktorej bola obrana Moldavska zasnená, stav, z ktorého sa mimochodom až do záverečného hvizdu zápasu nedostal. Savic vytlačil stredovú strelu z hranice šestnástky, ktorú bránil Cebanu, na meter z hranice šestnástky. O minútu neskôr si trikolóry spomenuli, že dostávajú platy futbalistov a boli hrdí na to, že sa im na konci ich jedinej úspešnej kolektívnej fázy podarilo poslať loptu do baru. Artur Pătraș bol na konci krížnej prihrávky z krajnej pravice, ktorá trafila brvno. Curteianovi študenti mali ešte v prvom polčase, akoby náhodou, v prvom polčase ďalšie dve šance, hlúpe výkony však ukázali publiku, že posledné miesto v skupine je pre ich tím najvhodnejšie.

Druhý polčas pokračoval v rovnakej hernej note bez toho, aby to malo akýsi význam pre Moldavcov. Bez väčšieho úsilia Čiernohorci skórovali prostredníctvom Beciraja ešte raz v 65. minúte, po fáze, keď súperova obrana predviedla skóre futbalových gagov, ktoré rozosmiali každého milovníka futbalu, okrem tých, ktorí v utorok zaplatili. večer vstupenka na zimberský štadión. Za týchto podmienok je samozrejmé, že verejnosť sa sústredila výlučne na chorály zamerané na vylúčenie trénera Alexandraru Curteiana z technickej lavice tímu. Bývalý hráč Zenitu Petrohrad nedokázal dať hráčom nijaké taktické nápady, o čom svedčí aj neexistujúca stratégia tímu, ktorá dokazuje, že ich nedokázal ani motivovať, aby si zo žiadneho súpera nerobili srandu. . Uvidí sa, či terč refrénu „Rezignácia“, ktorý niekoľko minút spieva celý štadión, bude mať silu čestného gesta.

Ruská skúška

Za Moldavsko zostáva iba jeden zápas doma, ten s Ruskom, ktoré prichádza do Kišiňova so zabezpečením 3 bodov potrebných na kvalifikáciu na Euro. Zápas, ktorý má nad bremenom stávok pre Rusov, tiež prísadu miestnej hrdosti. Podarí sa našim trikolóram čestne čeliť Rusku, ktoré v ten istý večer zápasu v Kišiňove rozdrvilo Lichtenštajnsko 7: 0? Otázka, ktorú sa dozvieme 7. októbra, kedy budú mať Moldavčania poslednú šancu ukázať, že majú nádych úcty k národným farbám a priaznivcom v krajine.