Dacia Cup v Arade: Raul Badiu zvíťazil po pozoruhodnej jazde.

Koncom minulého týždňa sa Arad Rally počítala ako etapa v národnom šampionáte Dunlop v rally a na európskych rally a European Rally Trophy Tour. Pre súťaž Dacia Cup, súťaž, ktorá sa konala v rámci CNRD, bola rally Arad treťou etapou sezóny a prvou makadamovou skúškou v roku 2016. Na trase ovplyvnenej dažďom jazdil suverénne Raul Badiu, ktorý zvíťazil druhé víťazstvo v tomto roku, zatiaľ čo jeho hlavný súper Norbert Maior sa vzdal. Na pódium vystúpili aj Bogdan Talaşman a Andrej Mitre.

Rally Arad ťažila z prítomnosti 8 posádok registrovaných v Dacijskom pohári, z ktorých polovica mala debutujúcich jazdcov. Ako sme boli zvyknutí v prvých dvoch etapách, v Arade predznamenal duel Badiu - Maior o víťazstvo. Aj keď sú obaja juniori veľmi talentovaní, vynikajúce skúsenosti Raula Badiua mali svoje slovo. Za volantom modelu Logan 1.6 a s Gabrielom Lazărom po jeho pravici vyhral Badiu 4 z 5 rýchlostných skúšok naplánovaných na prvý súťažný deň. Norbert Maior, ktorý jazdil na vozidle Sandero 0,9 TCe a spojil sa s Alinou Popovou, začal rally opatrnejšie, ale držal sa blízko Badiu a vyhral PS4 Frumuseni. Rozdiel medzi nimi na konci dňa a poveternostnými podmienkami 16,9 s ukázal, že sa bude hrať posledný deň.

Duel na vrchole sa skončil hneď prvou skúškou druhého dňa, keď Maior chybne odbočil a vyšiel v scenérii. „Pre nás sa Aradská rally neskončila tak, ako sme chceli. Bohužiaľ, v prvom teste druhého dňa som urobil chybu, ktorá viedla k vykoľajeniu, a tak som nemohol pokračovať v pretekoch. Odchádzame trochu rozladení, ale so zdvihnutými hlavami, pretože vývoj od prvého dňa bol uspokojivý a mali sme rastúci rytmus. “ povedal Norbert, ktorý sa chcel nárazu vyhnúť predmostím, ale skočil do údolia, z ktorého sa nemohol vrátiť.

pozoruhodnom

Posádka Bogdan Talăşman/Andrei Mitrasca prišla do Aradu s cieľom dosiahnuť výsledok, ktorý by im umožnil stúpať v poradí pohárov. Obsadením druhého miesta sa obaja vyšplhali na tretiu pozíciu v celkovej klasifikácii, v tomto momente zaostali iba o 3 body za Norbertom Maiorom a Alinou Popovou. „Arad je etapa, ktorá sa nám veľmi páči, aj keď minulý rok nás prechod cez vodu pripravil o dobrý výsledok. Tento rok sme prišli odhodlaní ísť tvrdo, ale bez zbytočných rizík, vedomí si toho, že Raul a Norbert sú veľmi rýchli. Prvý deň sme mali veľmi dobrý, na testoch, ktoré sa nám veľmi páčia. Na druhý deň sme vzhľadom na atmosférické podmienky a pozíciu, v ktorej sme boli, radšej znížili tempo a udržali výsledok. Bola to veľmi ťažká rally s priľnavosťou, ktorá sa menila z jednej zákruty na druhú a s mnohými nástrahami. Gratulujem všetkým kolegom v pohári, ktorí dokončili túto náročnú rally, najmä Raulovi Badiuovi, ktorý opäť dal lekciu jazdy a dúfam, že môže pokračovať bez ohľadu na to, aké auto. “ uviedol na konci súťaže Bogdan Talăşman.

Pódium Dačieho pohára vyplnili Andrei Mitre/Bogdan Iancu, pričom za týmito dvoma v poradí nasledovali tri debutujúce posádky. Radu Luca a Mihai Stanciu dokázali po zvrátení situácií strávených na predposlednej rýchlostnej skúške zvíťaziť v kategórii debutantov Dacie Cupu. Potom mala vedúca posádka Dan Zaharia/Alin Popa smolu, stratou viac ako 20 minút a šancou na víťazstvo. V kategórii pohárových debutantov sa nakoniec umiestnili na 3. mieste za posádkou Andrei Gîrtofan/Doru Vraja. Daniel Rusciuga, ktorému sekundovala Mihăiţă Lăzărescu, viedol poradie začiatočníkov v jedinom teste, potom bol suspendovaný na trase PS6 a skončil. Vďaka týmto výsledkom bol Luca v „generále začiatočníkov“ o 9 bodov pred Rusciugou.

Je potrebné poznamenať, že súťažné materiály sa bravúrne vyrovnali s jedným z najťažších mítingov posledných sezón, pričom nezaznamenali žiadne technické opustenie v Dacijskom pohári, ale iba dve opustenia spôsobené výjazdmi v scenérii. Pri dosahovaní týchto výkonov hrali rozhodujúcu úlohu pneumatiky Michelin TL80, ktoré mali vynikajúci výkon na náročnom konkurenčnom povrchu. Na štvrtú etapu šampionátu odcestujú posádky Daciového pohára do Tulcei. Rally Dunajská delta sa má konať medzi 9. a 11. júnom 2016.

V roku 2016 bol DACIA Cup partnerom VIAROM a technickými partnermi sú MICHELIN, ORECA, PILOT, MIVAL CLASS, TCM TURBO a SIXT.