Veľkí šachisti sveta

veľkí

Jeden z najstaršie hry to, čo sa v dnešnej dobe stále teší obľube, je Šah. Toto strategická hra bol vynájdený v India, niekedy v priebehu siedmeho storočia. Napriek mnohým variáciám tejto hry, ktoré sa praktizovali dodnes, si šach získal popularitu vďaka knihe, v ktorej bol popísaný spolu s ďalšími hrami.

V 13. stor, Šatranj, „Predok“ šachu bol podrobne opísaný popri hrách ako napr backgammon alebo kocky v jednom z prvých rukopisov založených na tejto téme - „Game Book“. Osoba zodpovedná za toto literárne dedičstvo bol španielsky kráľ Alfonso X. V rovnakom období, hodnota a typ pohybov povolenia pre každý kus vydali aj Španieli.

Práve teraz popularita hry podporujú ju nielen početní šachové súťaže ale aj tým ukážka stratégie ktoré ponúkajú veľkí páni hry. Rovnako ako iné športy, aj najlepší šachisti sú zoradení podľa relatívnych schopností v systéme zvanom „ELONastavenie hodnôt ELO pre každého hráča je prísne ovplyvnené počet vyhratých hier a tiež sa považuje za a hodnotenie oponenta.

Magnus Carlsen - ten, kto prepísal históriu

veľkí

Nór je v tomto medzinárodnom rebríčku momentálne na prvom mieste Magnus Carlsen. Nielenže si zabezpečil pozíciu na vrchole, ale prekonal aj rekord pre najvyššie hodnotenie ELO v histórii - 2882. Jeho kariéra mala pôsobivý debut, keď sa dokázal spojiť s majstrom sveta v súťaži z rok 2002.

Následne nasledovalo nespočetné množstvo víťazstiev a dovnútra rok 2010 podarilo sa mu stať sa absolútny vodca medzi najlepšími hráčmi zložil Medzinárodná šachová federácia. V roku 2013 sa Carlsen po víťazstve nad ním stal majstrom sveta v šachu Viswanathan Anand. O rok neskôr to bolo nielen to obhájil titul ale vyhral aj ďalšie dva svetové tituly na šachových turnajoch Rýchlo a blesk, sa zapíše do histórie ako prvý hráč, ktorý ich vlastní tri tituly súčasne. Okrem toho bol jeho vývoj taký okázalý, že vznikol dokonca aj film založený na živote veľkého šachistu.

Fabiano Caruana - druhé miesto geniálny

Ďalej zaradený medzi najlepšími hráčmi na svete je Fabiano Caruana a je považovaný za Magnusa Carlsena ako za skutočný jav. Už od útleho detstva sa vášnivo zaujímal o šach a v roku 2007 to zvládol titul veľmajster. Caruana vyhrala nespočetné množstvo významných súťaží vrátane prestížne šachové turnaje od Taliansko z rokov 2008, 2010 a 2011.

Aj keď je na druhom mieste, rozdiel v hodnotení ELO medzi ním a Carlsenom bol iba 38 bodov, na vrchole každého z nich. Šachoví nadšenci z celého sveta dostanú dych Novembra tohto roku sledovať konfrontáciu medzi dvoma vnútri Majstrovstvá sveta v šachu.

Shakhriyar Mamedyarov - meno známe medzi olympionikmi

Ihneď po dvoch ďalej pozícia číslo tri je najlepší šachista v Azerbajdžan, Shakhriyar Mamedyarov. Jeho hodnotenie je 2820 zabezpečilo mu to aj šieste miesto v čele najlepších šachistov všetkých čias.

Medzi úspechy jeho kariéry v konkurenčnej scéne patria tri víťazstvá o Majstrovstvá Európy družstiev a nedávne víťazstvo proti Magnusovi Carlsenovi v Medzinárodný šachový festival v Bieli od tohto roku. Ale pravdepodobne najpozoruhodnejšou trofejou, ktorú drží, je zlatá medaila Šachová olympiáda 2012.

veľkí
Bez ohľadu na súčasné hodnotenie, všetci títo veľkí majstri predtým, ako sa stali šachovými „kráľmi“, začali od fázy „pešiaka“.

Napriek tomu, že sa zdá, že títo veľmajstri majú nadprirodzené sily, jednou z najdôležitejších povahových čŕt v každej z nich je vytrvalosť. Žiadny z nich ľahko nedosiahol súčasnú úroveň a zdôrazňuje nespočetné množstvo hodín strávených hraním a analýzou hier dôležitosť odbornej prípravy a študoval, proces zlepšovania je neustály.