Iránski futbalisti „stiahnutí“ po proteste proti transparentu

Autor: AdamPopescu/Dátum uverejnenia: 24-06-2009 09:06

transparentmi

Najmenej štyria členovia iránskeho národného futbalového tímu, ktorí mali na sebe zelené transparenty počas minulotýždňovej kvalifikácie majstrovstiev sveta proti Južnej Kórei v Soule, sú poslednými obeťami kontroverznej volebnej krízy v Teheráne. prezidentské voľby v Iráne, píše New York Times.

Podľa iránskej publikácie podporujúcej súčasnú vládu sú to štyria hráči, Ali Karimi (31 rokov), kapitán tímu v zápase s Južnou Kóreou, Mehdi Mahdavikia (32 rokov), Hosein Ka'abi (24 rokov) a Vahid Hashemian ( 32 rokov), „v dôchodku“ z národného tímu.

Patrili medzi iránskych hráčov, ktorí počas prvej polovice zápasu v Soule, ktorý sa skončil remízou, mali zelené transparenty, skóre 1-1. Výsledok v kombinácii s remízou Severnej Kórey v Saudskej Arábii premrhal akúkoľvek šancu Iránu kvalifikovať sa na budúcoročný svetový pohár, ktorý bude hostiť Juhoafrická republika.

Zelená sa stala farbou protestov proti kontroverznému znovuzvoleniu Mahmúda Ahmadínedžáda za iránskeho prezidenta. Iránske úrady zaútočili pouličnými protestmi pri porážke opozičného kandidáta Míra Husajna Musávího vo voľbách 12. júna.

Hráči si museli počas prestávky v zápase vyzliecť transparenty, pretože FIFA zakazuje akékoľvek politické demonštrácie. Mahdavikia, hráč, ktorý hrá v Nemecku, v Eintrachte Frankfurt, do prestávky odmietol stiahnuť svoju zelenú pásku. Karimi hrával za ďalší významný nemecký klub Bayern Mníchov, potom sa vrátil do svojej domovskej krajiny, kde hrával za Persepolis.